Velmistryně Květa Eretová, která oslavila v pátek 90. narozeniny, se šachy naučila hrát až ve 23 letech.
Vítězům Memoriálu generála Hradila předávala minulý víkend ceny Květa Eretová, která v těch dnech slavila devadesáté narozeniny. Tušili mladí šachisté, kdo je ta drobná vitální starší paní, která jejich turnaj navštívila?
Velmistryně Květa Eretová byla suverénně nejlepší československou šachistkou druhé poloviny dvacátého století, devětkrát vyhrála domácí mistrovství jednotlivců. Poprvé se československou přebornicí stala v roce 1955 a naposledy v roce 1986, úctyhodná šachová dlouhověkost. V padesátých a šedesátých letech patřila do světové špičky, když se dvakrát probojovala do turnaje kandidátek mistrovství světa (Plovdiv 1959 a Suchumi 1963).
Nebyla přitom žádným zázračným šachovým dítětem, královskou hru se naučila až ve 23 letech od bratra. V tom je možná světovým rekordmanem. Šachový historik Jan Kalendovský mi poslal zajímavou část z nevydaných pamětí velmistryně Eretové, ze které navíc vyplývá, že reálně začala hrát dokonce až ve 25 letech: „V té době si každý musel dávat ,socialistické závazky‘. Přišel za mnou referent Láďa Andrlík a žádal závazek. Po handrkování, že nevím co, mi navrhl, abych se naučila hrát šachy v klubu Kovostroj. Kývla jsem a asi po třech intervencích jsem se tam v září 1951 vypravila. Členové klubu mě přijali přátelsky a vytrvale mi radili, jak na to. Pak byl vypsán turnaj začátečníků, kde jsem udělala 9 bodů z 11, turnaj vyhrála a poprvé se radovala z pocitu být vítězem. Šachy mě vtáhly do svých tenat hlavně tím, že výsledek nemůže ovlivnit žádná porota, ale pouze já sama, a to se k mé tenkrát velmi suverénní povaze hodilo.“
Nikdy nebyla šachovou profesionálkou, pracovala jako úřednice ve Stavebním ústavu ČVUT. Kromě šachu k jejím koníčkům patřil sport a malování. A velmi aktivní je i ve svých devadesáti letech, vede kroužek šachu pro o jednu až dvě generace mladší důchodce.
Velmistryně Eretová byla obávanou soupeřkou kvůli svému ostrému a bojovnému stylu. Podívejte se na dva její údery.
PAVEL MATOCHA
31.Sd6!! Černá se hned po tomto tahu vzdala. Má napadenou věž i střelce, oběma uhnout nestačí, a pokud by střelce sebrala 31…Sxd6, dostala by dvoutahový mat 32.Vh8+ Kf7 33.V1h7# 1-0
Druhá ukázka demonstruje nejen odvahu a taktický postřeh velmistryně Eretové, ale i skutečnost, že dokázala porážet i muže. Zde byl její „obětí“ známý šachový publicista a velmi silný hráč Jiří Veselý.
26…Vxc3! Učebnicová oběť kvality.
27.Vxc3 Ani braní pěšcem by bílého nezachránilo 27.bxc3 Vxc3 28.Dd2 Jb3+ 29.axb3 Da3+ 30.Kb1 Vxb3+ 31.Kc2 Vb2+ 32.Kd1 Vxd2+ 33.Kxd2 Db4+ a černý má rozhodující převahu.
27…Vxc3 28.bxc3 Dxc3+ 29.Kb1 Jc2 Jiří Veselý se zde vzdal, protože matu by mohl zabránit jen za cenu dámy. 0–1
Napište komentář