Z velmistra Igorase Rausise se po padesátce stal „génius pozdního věku“. Jenže křemíkovým podvodem
Velmistra Igorse Rausise, který v posledních letech hrával pod českou vlajkou, považovali někteří amatéři za vzor a důkaz toho, že i ve starším věku je možné se šachově zlepšovat. Když mu bylo třicet a čtyřicet let, jeho rating osciloval kolem hranice 2500 elo.
Obyčejný velmistr původem ze sovětské Ukrajiny, později hrající z Lotyšsko a Bangladéš a nakonec za Českou republiky, žádné významné turnaje nevyhrál, s hráči světové špičky se měřit nemohl a primárně si vydělával hraním v národních ligách a trénováním mladších hráčů. S příchodem padesátky jeho rating zamířil trochu dolů, klesl na 2470 elo, což nebyla žádná ostuda – po čtyřicítce s růstem věku rating klesá téměř všem šachovým profesionálům a jen výjimky typu Viktora Korčného či Borise Gelfanda si v tomto věku dokážou udržet výkonnost z mládí.
Jenže pak se z Rausise stal génius pozdního věku – začal hrát strojově přesně, vyhrával partii za partií a jeho rating od roku 2011 rostl a rostl. Mezi 50. a 58. rokem života vystoupal z 2470 elo na 2695 elo a dostal se do první světové padesátky. Jen v posledním půlroce připsal 50 elo bodů, což je výkon, který se na prahu šedesátky ještě žádnému šachovému velmistrovi v historii nepodařil.
Jenže – jak se ukázalo minulý týden – našlo o zázrak z čistého nebe, ale o podvod z čistého křemíku. Rausisova hra byla strojově přesná proto, že používal strojovou nápovědu. Při třetím kole štrasburského otevřeného turnaje během partie s ruským mistrem Romanem Skoromichinem, který byl ratingově o více než 350 elo bodů slabší, byl chycen, jak na záchodě analyzuje probíhající partii na mobilním telefonu. (Podrobněji o tom píšeme na straně 16.)
Proč podváděl i v partii s hráčem ratingově o několik tříd slabším? Zjevně proto, že reálně Rausis o tolik lepší hráč než Skoromichin nebyl. Velmistr Robert Cvek popisuje, jak s Rausisem hrál a následně analyzoval partii v české extralize družstev: „Velmi často odcházel od partie (to samozřejmě ale nic neukazuje, pokud nevíte, že váš soupeř asi podvádí). Přehrál mě, hrál výborně. Pak jsem ale dost zrychlil a on konec sehrál slabě a jenom remíza. A pak analýza po partii, kdy jsem rozhodně neměl dojem, že toto je hráč (GM Rausis) s elem kolem 2650. Viděl toho asi tak stejně jako já, spíše méně.“
Igors Rausis se ve Štrasburku k podvodu přiznal a dodal, že toho lituje a že to byla poslední šachová partie jeho života. Zda dostane od FIDE doživotní distanc a bude čelit i trestnímu řízení pro podvod ve Francii (na turnaji se hrálo o peníze, první cena byla 1000 eur), se dozvíme v příštích dnech a týdnech. Zajímavé by bylo, kdyby se Rausis rozhodl přiznat k podvodu nejen v této své poslední partii. Na konkrétní otázky, kdy a proč s podvody skrze počítačovou nápovědu začal, jak často ji používal a proč i proti slabším soupeřům, ale velmistr Rausis neodpověděl.
Z podvádění byl podezírán několik let. Nejlepší český šachista David Navara již v roce 2015 na mistrovství republiky upozornil rozhodčího, že jeho soupeř Igors Rausis chodí při partii překvapivě často na záchod i s mobilním telefonem, a později své podezření, že Rausis podvádí, vyslovil i veřejně. K Navarovu podezření se přidávali další velmistři, například Igor Štohl, ale stále chyběl důkaz. Ten přišel minulý čtvrtek…
PAVEL MATOCHA
Napište komentář