Izraelští velmistři Gelfand a Rodshtein porazili české reprezentanty Navaru s Nguyenem (oba ve středu v bílých košilích) 9,5 : 6,5
FOTO M. LIVSHITZ
Chcete si zkusit šachy, kde zcela obejdete teorii zahájení, a oba soupeři tak musejí myslet od prvního tahu? Vyzkoušejte Bronštejnovy šachy, v angličtině někdy též nazývané „placement chess“.
V základním postavení jsou jen pěšci na 2. a 7. řadě a figury na 1. a 8. řadu si hráči na šachovnici postupně nasazují. Nejprve bílý jako svůj 1. tah umístí krále, pak černý krále. Druhý tah je nasazení dámy, pak věží, střelců a jezdců. Jediným pravidlem je, že střelci musejí být různobarevní (nemůžete si postavit oba své střelce na bílé pole), a že pokud chcete mít možnost dělat rošádu, musíte krále postavit na e sloupec a alespoň jednu věž do rohu. Během prvních osmi tahů si oba hráči rozmístí své figury a od 9. tahu začínají hrát podle pravidel běžného šachu.
Na šachovém festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2024, na kterém v Obecním domě v Praze porazil Izrael naši reprezentaci 9,5 : 6,5, odehráli velmistři David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Boris Gelfand a Maxim Rodshtein v Bronštejnově šachu osm partií. Připomněli tak výročí 100 let od narození geniálního šachisty židovské národnosti Davida Bronštejna, který tuto formu šachu vymyslel.
Jak si figurky rozmísťovali nejlepší šachisté ČR a Izraele? Krále bez výjimky dávali na b nebo g sloupec a s výjimkou Davida Navary volili všichni ostatní vždy symetrické umístění králů. Velmistr Navara černými šel naopak cestou králů na opačných křídlech, z čehož okamžitě vyvěraly ostré a divoké partie. Střelce nasazovali velmistři ve většině případů na nejdelší diagonály, tedy do rohu šachovnice, věže naopak na centrální sloupce nebo proti soupeřovu králi.
PAVEL MATOCHA
Zdroj LN
Napište komentář