Velmistra Timoščenka si Kasparov nevybral za svého trenéra pro jeho šachové schopnosti, ale proto, že na něj Karpov neměl dobré vzpomínky. Timoščenko byl voják a když na nějakých turnajích v mládí byli s Karpovem na jednom pokoji, tak ho šikanoval. Karpov musel vždycky ležet pod postelí,“ vypráví nasazená jednička letošního Šachového vlaku velmistr Suat Atalik historku ze zákulisí sovětského šachu a bojů o titul mistra světa.
„Syn byl vášnivým šachistou a založil ve městě Klingenberg, kde jsme žili, šachový klub. Když mi bylo 56 let, tragicky zemřel, a od té doby hraji místo něj,“ říká devadesátiletá Němka Marianne Hartlaubová, nejstarší účastnice Šachového vlaku. Od smrti svého syna, tedy již déle než třicet let, jezdí po šachových turnajích a je se zesnulým synem díky šachu v určitém spojení. Co zažila na turnajích, si zapisuje do svého Schach Geschichte, kde tak má již vzpomínky na tři ročníky Šachových vlaků.
Mozaika vzpomínek
I kvůli podobným vzpomínkám je Šachový vlak mimořádným turnajem. Kde jinde jsou spolu hráči tak dlouhou dobu i mimo šachovou partii a mají prostor a čas si vyprávět. Z podobných střípků, jakými jsou citace Suata Atalika a Marianny Hartlaubové, by šla poskládat celá velká mozaika.
Z loňského vlaku by šlo přidat vzpomínky švédského velmistra Larse Karlsena na jeho drsné dětství, alkohol již na základní škole a osamělost šachového profesionála na hotelových pokojích po prohrané partii.
Z předminulého roku se mi vybavuje švýcarský šachista Stephan Batchinsky, jehož dědeček se narodil na Ukrajině, otec v Paříži a on vyrůstal v Praze, kde jeho tatínek po druhé světové válce žil a pracoval.
Jedete společně vlakem, hrajete šachové partie a vyprávíte si své životy. A prohlédnete si několik krásných měst. To je v kostce Šachový vlak, unikání projekt Pražské šachové společnosti a Českých drah, který se minulý týden vrátil ze své již šesté středoevropské pouti.
V turnaji v Šachovém vlaku 2016 hrálo 114 šachistů z 18 zemí celého světa a přesvědčivým vítězem se stal turecký velmistr Suat Atalik, který získal 9,5 bodu z 10 partií. Druhé místo s velkým bodovým odstupem za Atalikem vybojoval německý překladatel Sven Römling (8 bodů) a bronz bral mladý nizozemský šachista Brent Burg (7,5 bodu).
Bod i pro dráhy
Skokanem turnaje, tedy šachistou, který hrál nejvýše nad svůj rating, byl Savanali Nuradilov z Dagestánu. Získal speciální cenu – lyžarský set Sporten Glider 5, aby mohl statečně skákat i na kavkazských sjezdovkách. Nejlepším družstvem turnaje byl tým Českých drah, jehož kapitánkou byla Taťána Šeráková.
České dráhy podepsaly s Pražskou šachovou společností smlouvu o pořádání Šachového vlaku i pro další tři roky. Již nyní se můžete těšit na ročník 2017, kdy se od 13. do 17. října pojede po trase Praha–Olomouc–Trenčín–Bratislava–Lednice–Praha.
PAVEL MATOCHA
Napište komentář